Mısır gezilecek yerler

Mısır’ın tarihi başkenti Kahire, Nil Nehri’nin kıyısında kurulmuş harika bir kent. Başta piramitler olmak üzere şehir ve çevresinde görülmeye değer çok sayıda yer de var. Bu yerleri keşfetmeye hazır mısınız?

 1. Gize Vadisi

Keops ve Kefren gibi büyük ve dünyaca ünlü piramitlerin bulunduğu bu vadi her yıl çok sayıda turisti kendisine çekiyor. Vadide isterseniz develerle de gezebilirsiniz. Ancak çok turistik bir bölge olduğu için yankesicilik gibi tehlikelere karşı dikkatli olmanızda yarar var.

 1. Keops Piramidi

Mısır demek aynı zamanda piramitler demek. Geçmiş çağlarda ülkeyi yöneten firavunların mezarları olarak inşa edilen bu devasa anıtlar bugün de ülkeye en çok ziyaretçi çeken yerlerin başında geliyor. Keops, aynı zamanda dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul ediliyor.

 1. Kefren Piramidi

Ünlü Mısır Fravunu Kefren’in oğlu Mikerinos tarafından yaptırıldığı düşünülen bu piramit alt ve üst tarafında bulunan kral ve kraliçe odaları ile dikkat çekiyor. Piramidin en üstünde yer alan 36 ton ağırlınındaki taşın oraya nasıl konduğunu ise kimse bilmiyor.

 1. Mikerinos Piramidi

Gize Vadisi’nin en küçük piramidi olarak dikkat çeken bu piramidin yüksekliği ise 65,5 metre.

 1. Sakkara Piramitleri

Yine Gize Vadisi’nde bulunan bu piramitler basamaklı yapısı ile diğer piramitlerden ayrılıyor. Piramitlerin çevresinde fotoğraf da çekebilirsiniz ancak ısrarlı satıcılara karşı dikkatli olmanızda fayda var.

 1. Mehmet Ali Paşa Camii

Türkiye’deki camilerle büyük benzerlik gösteren bu cami şehirde mutlaka görülmesi gereken eserlerden biri.

 1. Al Azhar Parkı

Kahire’nin en güzel dinlenme alanlarından biri olan bu parkta dinlenip vakit geçirebilirsiniz. Özellikle çocuklarla birlikte gelenler için ideal bir yer.

 1. Kahire Müzesi

Kentin geçmişten günümüze en önemli bazı eserlerini görebileceğiniz bu büyük müzeyi gezmek için en azından birkaç saatinizi ayırmalısınız. Özellikle ANtik Mısır’a ait heykeller mutlaka görülmeli.

 1. Kahire Kulesi

Şehrin en yüksek yapılarından biri olan bu kule de kent merkezinde hemen dikkat çekiyor. Kulenin üstünde yer alan seyir terasına çıkarak manzarayı izleyebilir ve bir şeyler içebilirsiniz.

 1. Mağara Kilisesi

Taşın içine oyularak yapılan bu kilise aynı zamanda kentin en eski ve ilginç yerlerinden biri. Kayaların arasında gizlenir gibi bir görüntü çizen kilisede küçük amfitiyatro da var.

 1. Nil Nehri

Hem şehre hem de ülkeye hayat veren Nil Nehri, kentte görülebilecek en güzel yerlerden biri aynı zamanda. Nehirde düzenlenen tekne turlarına katılabilir veya kıyısında yürüyerek gezebilirsiniz.

 1. Çölde Safari

Kahire’de yapılabilecek en iyi şeylerden birisi de çölde safari. Kentin çevresinde uzayıp giden muhteşem çöllerde arazi araçlarıyla yol almak kesinlikle yaşanması gereken bir deneyim.