Kudüs’te gezilecek yerler

Tüm semavi dinlerde kutsal kabul edilen Kudüs her bir köşesinde farklı kültürlerin izlerini taşıyan benzersiz bir şehir. Tarihi yerler ve yapıları kadar çarşıları, pazarları ve kültürel yaşamıyla gezginleri karşılayan Kudüs’te mutlaka gezmeniz gereken yerler aşağıdaki gibi sıralanmıştır.

  1. Kubbet-üs Sahra

Hem Müslümanlar hem de Yahudiler tarafından kutsal kabul edilen Kubbet-üs Sahra genellikle hemen yanında bulunan Mescit-i Aksa ile karıştırılıyor. Tapınak Tepesi adı verilen yerde inşa edilen yapını ilk dikkat çeken özelliği atın sarısı kubbesi. Emeviler döneminde inşa edilen Kubbet-üs Sahra sonradan birçok kez restore edilerek günümüze kadar ulaştı ve bugün de Kudüs ziyaretçilerinin gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda geliyor.

  1. Mescid-i Aksa

Kubbet-üs Sahra’nın yanında bulunan Mescid-i Aksa dünyanın belki de en ünlü mescidi. Eski Şehir bölgesinde yer alan mescidin Müslümanların ilk kıblesi olduğuna inanılıyor.

  1. Kutsal Mezar Kilisesi

Hz. İsa’nın göğe yükseldiği yer olduğuna inanılan bu kilise Hıristiyanların dünyada kutsal kabul ettikleri yerlerin başında geliyor. İsa peygamberin öldükten sonra yıkandığına inanılan taşa yüzünü sürmekse burayı ziyaret edenlerin en önemli ritüellerinden biri.

  1. Ağlama Duvarı

Şehrin Musevi mahallesi tarafında bulunan Ağlama Duvarı Yahudilerce kutsal kabul ediliyor. Kubbet-üs Sahra’nın yakınlarında bulunan duvarda her an ibadet eden Musevileri görebilirsiniz. Duvarın çevresinde dikkat etmeniz gereken konulardan biri de kadın ve erkekler için ayrılan ibadet alanlarının farklı olması.

  1. Zeytin Dağı

Hz İsa’nın çarmıha gerilmeden önce son anlarını geçirdiği bölge olarak bilinen Zeytin Dağı, Hz Davud’un mezarının da bulunduğu yer. Şehrin Doğu Kudüa tarafında bulunan Zeytin Dağı aynı zamanda Kudüs manzarasını izlemek için de ideal bir nokta.

  1. Maria Magdelana Kilisesi

Kudüs’te Hıristiyanlar için önemli bir nokta olan bu kilisenin hem mimarisi hem de içinde bulunan işlemeler ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Mecdelli Meryem adıyla da bilinen Maria Magdelana Hz İsa’nın ilk takipçilerinden biri olmasıyla ünlü.

  1. Tapınak Tepesi

Tapınak Şövalyeleri^nin merkezi olarak kabul edilen tepe her dönemde Kudüs’ü ziyaret edenlerin ilgisini çekmeyi başaran yerlerden biri. Hz. İbrahim’in oğlunu kurban etmek için çıktığı tepenin de tam olarak burası olduğuna inanılıyor ve bu nedenle Museviler tarafından kutsal kabul edilen yerlerin başında geliyor.

  1. Jaffa Caddesi

Kudüs’te tarihi eserleri ve yerleri gezerken bir alışveriş arası vermek isterseniz Jeffa Caddesi bu iş için en ideal noktalardan biri. Cadde boyunca sıralanan birbirinden şık mağazalarda veya kafelerde dinlenerek vakit geçirebilirsiniz.

  1. İsrail Müzesi

Şehirde görülmesi gereken yerlerden biri de İsrail Müzesi. İçinde dünyanın farklı bölgelerinden getirilen eserlerin sergilendiği müze zengin koleksiyonu sayesinde hem ülkenin hem de tüm dünyanın önemli müzelerinden.

  1. Yad Vashem

Holokost yani Yahudi Soykırımı sırasında kurban edilenleri anmak için inşa edilen Yad Vashem’de çeşitli belgeleri ve eserleri görerek bu dönemde yaşananlarla ilgili daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.