İznik Gezilecek Yerler

Eşsiz doğal güzelliğe sahip İznik’in adı, binlerce yıldır seramik ve çini yapımı ile özdeşleşmiş. Kentin popüler mekânlarını gezerken en başarılı örneklerini görebileceğiniz bu sanat eseri kıvamındaki çinilerle bezenmiş ürünleri ilçe merkezindeki mağazalardan satın alabilirsiniz. Gezi sırasında karnınız acıktığındaysa yörenin ünlü köftesi veya İznik Gölü’nde yetişen lezzetli balık çeşitleri arasından seçim yapabilirsiniz.

1. İznik Gölü

Doğal güzellikleri ve bol oksijenli, huzur dolu ortamı nedeniyle ilçeye gelen gezginlerin İznik gezilecek yerler listelerinin değişilmez parçalarından birisi olan İznik Gölü, 1950’li yıllardan beri çevresinde yapılan düzenleme çalışmalarıyla önemli bir cazibe merkezi haline gelmiş. Günü birlik gezilerin yanı sıra kamp alanları sayesinde ziyaretçilerine konaklama fırsatı da sunan gölün batısı piknik alanlarına ayrılmış. Bu alanlar dışında konaklama ve yeme-içme ihtiyaçlarınız için dilerseniz çevresindeki tesislerden de yararlanabilirsiniz. Antik dönemlerde Ascania Limne olarak anılan gölde ayrıca anıtsal bazilika kalıntıları bulunmuş.

2. İznik Müzesi

1960 yılında ziyarete açılan İznik Müzesi, Sultan I. Murat tarafından 1388’de annesi Nilüfer Hatun adına inşa ettirilen İmarethane içerisinde yer alıyor. Cumhuriyet döneminde farklı ihtiyaçlar için depo olarak faydalanılan tarihi yapı, müzenin açılmasıyla birlikte ilçenin çevresindeki alanlardan toplanan arkeolojik eserlerin sergilenmesi için kullanılmaya başlanmış. Kültürel tesisin bahçesi Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinden kalma lahitlere, mezar taşlarına ve kabartmalara; iç kısmındaki ara mekânsa Ilıpınar Höyüğü’nden çıkartılan eserlere ayrılmış. Müzeyi ziyaretinizde ayrıca bölgenin simgesi haline gelen seramik ve çini örneklerini de inceleyebilirsiniz.

3. Ayasofya Camii

İlçenin merkezinde yer alan Ayasofya Camii, kilise olarak kullanıldığı dönemlerde Hristiyanlık ile ilgili önemli kararların alındığı 7. Konsül toplantısına ev sahipliği yapmış. Yapının İslamiyet’e uygun bir ibadethaneye çevrilmesi ise 1331’den sonra Orhan Gazi’nin isteğiyle gerçekleşmiş. Kanuni döneminde Mimar Sinan’ın eklemelerle kullanım alanını genişlettiği dini yapı, müzeye dönüştürülmesi için gerçekleştirilen yakın tarihteki başarısız restorasyon çalışmasına rağmen 3 nefli bazilika stili ana hatlarını korumayı başarmış. Yapı, bir süre müze olarak kullanılsa da baskılar sonucu 2011’de tekrar ibadete açılmış.

4. Yeşil Camii

Osmanlı mimarisinin ilk örneklerinden biri olduğu için İznik gezilecek yerler listenize dâhil edebileceğiniz Yeşil Camisi’nin inşası, I. Murat’ın sadrazamı Çandarlı Halil Paşatarafından başlatılmış. Sadrazamın 1387’de ölümünün ardından, 4 tarafı surlarla kaplı ilçenin doğusundaki Lefke Kapısı’na yakın konumdaki yapı, oğlu Çandarlı Ali Paşatarafından tamamlatılmış. Yapıldığı ilk yıllarda dini yapı bir külliye olarak anılsa da medrese ve hamam bölümleri günümüze sadece harabe olarak ulaşabildiği için bu özelliğini kaybetmiş. Caminin en etkileyici kısımlarını turkuaz, yeşil, mor çinilerle süslü minaresi ve Osmanlı’da bir ilk olan mermer mihrabı oluşturuyor.

5. İznik Kalesi

Geçmişi M.Ö. 258 yılına kadar dayanan İznik Kalesi, ilçenin eski yerleşimini çevreleyen yaklaşık 5 kilometre uzunluğunda surları ile Roma döneminden itibaren güçlü bir savunma yapısı olarak kullanılmış. Günümüze ulaşmayı başaran İstanbulYenişehirLefke ve Göl adlı ana girişlerinin dışında yapının bütünlüğünü koruduğu dönemlerde 15 tali kapısı ve 250’ye yakın burcu bulunuyormuş. Geçmişindeki onarım süreçlerinde sıklıkla kullanıldığı için surlarında eski kent kalıntılarını görebileceğiniz askeri amaçlı yapıda en çok ilgiyi, Lefke ile İstanbul kapılarındaki surlarda bulunan ve M.Ö. 3. yüzyıldaki bir savaşı anlatan kabartmalar çekiyor.

6. Antik Tiyatro

İznik Gölü kıyısındaki Antik Tiyatro, Yenişehir Kapısı’na oldukça yakın bir konumda yer alıyor. M.S. 2. yüzyılda Roma İmparatoru Trajanus’un emriyle Bithinya Valisi Plinius tarafından yaptırılan tiyatro, 15.000 kişilik kapasiteye sahip. Seyircilerin oturduğu kısımların ve arenasına açılan tünellerinin büyük oranda şeklini koruduğu antik yapıda gerçekleştirilen kazılar sonucunda Bizans dönemine ait mezarlık ile Selçuklu ve Osmanlı zamanlarında da kullanılan seramik fırınlarının kalıntıları ortaya çıkartılmış. Yapının eksik parçalarının bir bölümünü kaleyi ziyaretinizde surlara dikkatlice bakarsanız, görebilirsiniz.

7. Lefke Kapısı

İlçenin doğu kısmındaki Kılıçarslan Caddesi’nin sonunda yer alan Lefke Kapısı, İmparator Hadrianus zamanında diğer 3 ana kapıyla birlikte giriş çıkışları kontrol altında tutmak için inşa edilmiş. Geçmişte “Şam”, “Karadin” adlarıyla da anılmış olan tarihi yapının üzerinde ve çevresinde kitabeler, metal harfler vasıtasıyla Roma döneminde pek çok yazı yer alıyormuş. Ancak, gerçekleştirilen çalışmalar rağmen 2 metreye yakın kısmı halen daha toprak altında olan kapıdaki bu yazılar doğal ve beşeri nedenlerden dolayı Plancius Varus’un mermer heykeli ile birlikte günümüze ulaşmayı başaramamış.

8. İsmail Bey Hamamı

İstanbul Kapısı’nın yakınındaki İsmail Bey Hamamı’nı, gezginler mimari açıdan alanındaki en başarılı örneklerden biri olduğu için İznik gezilecek yerler listelerinde bulunduruyor. Uzun süre bakımsız kaldığı için bütünlüğünü koruyamamış olan hamamın 14. ve 17. yüzyıllar arasında inşa edildiği düşünülüyor. K. Klinghardt tarafından keşfedilen yapının turizme kazandırılmasında Ali Saim Ülgen ve Katharina Otto-Dom’un çalışmaları etkili olmuş. Çevresinde yapılan kazı çalışmaları sayesinde tarihi hamamın su yolu ve kazan dairesi gün yüzüne çıkartılmış.

9. Eşrefoğlu Rumi Türbesi

  1. yüzyılın en büyük mutasavvıflarından ve şairlerinden biri olan İznikli Eşrefoğlu Abdullah Rûmî’ye ait olan Eşrefoğlu Rumi Türbesi,16. yüzyılda II. Bayezit’in oğlu Şahinşah’ın eşi Mükrime Hatuntarafından inşa ettirilmiş. Sultan IV. Murat tarafından duvarları çinilerle kaplatılan hazire şeklindeki türbe, yan tarafından bulunan ve aynı adla anılan caminin bahçesinde yer alıyor. Yunanlılar’ın ilçeyi işgal ettiği dönemde yıkılan bu cami ise 1950 yılında aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiş.

10. Aziz Tryphonos Kilisesi

Atatürk Caddesi üzerinde yer alan Aziz Tryphonos Kilisesi, adını aldığı din adamını onurlandırmak için Bizans İmparatoru II. Theodoros Laskaris’in emriyle 1255-1256yılları arasında inşa edilmiş. Tasarım açısından İstanbul’daki Kariye Kilisesi ile benzerlikler gösteren dini yapı, günümüzde harap durumda olmasına rağmen ilçeye gelen gezginlerin yoğun ilgisini çekiyor. Kilisenin popüler hale gelmesinin en büyük nedenini, ayakta olduğu dönemdeki görkemini yansıtan geometrik desenli mozaikler ve granitten yapılmış sütunlar oluşturuyor.

11. Koimesis Kilisesi

Kitabesinden ve bazı sütun başlarındaki monogramlardan anlaşıldığı kadarıyla Koimesis Kilisesi, 8. yüzyılda Piskopos Hyakinthos tarafından yaptırılmış. “Koimesis Tes Theotokos” olan tam adı, “Hz. Meryem’in ölümü” veya “Hz. Meryem’in göğe yükselmesi” anlamlarına gelen yapının kalıntılarını Atatürk Caddesi’ne açılan Yakup Çelebi Sokağı’nı ziyaret ederek inceleyebilirsiniz. Toprak altındaki bölümleri, 1950’li yıllarda İznik Müzesi tarafından gerçekleştirilen kazılarla gün yüzüne çıkartılan kilisenin orijinal halini ise sanat tarihçileri tarafından 1912’de çekilmiş fotoğraflarda görebilirsiniz.

12. Nikaia Antik Kenti

Zengin tarihe sahip ilçede geçireceğiniz tatil için oluşturduğunuz İznik gezilecek yerler listesinin son sırasında, İlkçağ’da kurulmuş Nikaia Antik Kenti’ne yer verebilirsiniz. M.Ö. 4. yüzyılda tarih sahnesinden silinen kent, adını Kral Lysimakho’nun eşinden almış; ancak Roma halkı bu ismi tanrılarıyla özdeşleştirmiş. Bithinya havarilerinden Petrus’un çabalarıyla Hristiyanlık inancını benimseyen antik kentin halkı, arkalarında su yolları, kent surları tiyatro ve kiliseler bırakarak bölgeden ayrılmış. Kentteki Senatus Sarayı ayrıca Hristiyanlık için çok önemli olan 1. Konsül’ün toplantısına ev sahipliği yapmış.